Nega bebinih desni i prvih zubića je važna.
Dok bebi nije nikao ni jedan zubić, higijenu je najbolje sprovoditi prebrisavanjem desni sa komadićem sterilne gaze (5x5cm) obmotanom oko kažiprsta i navlaženom fiziološkim rastvorom. Nakon pojave prvih mlečnih zuba započinje se sa korišćenjem male mekane četkice za bebe. Glavni akteri u činu četkanja zubića su roditelji.
Takođe, glodalice sa vodenim punjenjem, predhodno ohlađene u frižideru ili gumeni prstenovi mogu ublažiti nelagodnosti kod rasta zubića.
Postoji i nekoliko vrsta naprstka za negu bebinih zuba. Oni su obično napravljeni od mekog silikona i služe za čišćenje bebinih desni i prvih zubića. Naprstak omogućava roditeljima da nežno masiraju bebine desni ili očiste prve zube, pomažući i održavanju higijene u ustima dok se beba još navikava na četkanje zuba.
Kada je reč o prvom setu četkica za zube kod beba, treba birati one sa mekanim vlaknima i manjom glavom. Važno je da su dizajnirane specijalno za bebina mala ustašca kako bi se lakše prilagodile i omogućile nežno čišćenje zubića. Takođe, pravilan odabir paste za zube, bez fluorida pre navršene druge godine, je bitan za bebinu oralnu higijenu.
Kako dete raste, počne da sedi, prohoda i počne da jede samostalno ili uz pomoć roditelja složenije i šećerima bogatije hrane, važno je zube prati dva puta dnevno, time štitimo zubnu gleđ od mogućih oštećenja. Nakon prve godine dete treba samo kroz igru da četka zubiće, uz nadzor roditelja. Higijena usta i zuba je veoma važna za prve mlečne zubiće, jer jedino higijenom ih možemo održati zdravim dok ne ispadnu i niknu stalni zubi.
Mlečni zubići su bebama podjednako važni kao i stalni zubi, jer uz pomoć njih uče da žvaću čvrstu hranu, i tako utiču i na razvoj vilice i sam govor.
Uvek je dobro konsultovati pedijatra ili stomatologa oko pravilne nege zubića.